Міжзоряні подорожі ... реальність

Група австралійських учених поставила під сумнів одну з непорушних істин, на якій, власне, тримається вся сучасна фізика. На думку австралійського ученого Пола Дейвіса і його команди, швидкість світла  величина зовсім не постійна.

Швидкість світла дійсно може змінюватися залежно від щільності середовища, в якому це світло розповсюджується. Відкриття австралійських дослідників полягає в наступному: цілком можливо, що мільярди років назад в перші миті після гіпотетичного Великого Вибуху швидкість світла взагалі була нескінченною і лише потім виявила тенденцію до поступового уповільнення.

Пол Дейвіс відомий учений, що займається теоретичною фізикою в Сіднеї прийшов до такого висновку, ґрунтуючись на даних, отриманих в ході спостережень за світловим потоком квазара, розташованого на відстані дванадцяти мільярдів світлових років від Сонячної системи. Як виявилось, за час своєї довгої подорожі, світловий потік увібрав у себе фотони "не зовсім того типу", що чекали дослідники.

За словами Дейвіса, структура атомів в світловому потоці дослідженого квазара трохи відрізнялася від структури атомів, присутніх у тілі людини. Тобто, слід припустити одне з двох: або за минулі дванадцять мільярдів років відбулася зміна заряду електронів, або змінилася швидкість світла.

Як і один так і другий висновок, суперечать теорії відносності Ейнштейна, оскільки константні величини швидкості світла та електронного заряду є фундаментальними законами фізики. Вся будівля сучасної науки дала добре помітну тріщину...

Як і слід було чекати, австралієць украй обережно підійшов до вирішення проблеми і вирішив залишити в живих хоч би одну священну корову. Прийнявши за аксіому другий закон термодинаміки, що свідчить, що енергія нікуди не зникає і з нізвідки не з'являється, Дейвіс прийшов до висновку, що, принаймні, принцип збереження заряду електрона можна (поки) залишити в силі. Таким чином, вийшло, що швидкість світла змінюється у часі, в бік її зниження.

Можна тільки здогадуватися, наскільки важко далося йому це рішення. Як виразився із цього приводу сам Дейвіс, "коли рушиться один з наріжних каменів фізики, важко зробити вибір, що можна залишити, а що віддати забуттю".

Дійсно, будучи не просто пасивним спостерігачем, а активним учасником зміни парадигми у фізиці, Дейвісу довелося самому вибирати для себе нові аксіоми і постулати.

Звичайно, поки що рано робити остаточні висновки. Тим більше що результати досліджень, викладені у сенсаційній публікації в журналі Nature, можуть виявитися наслідком неправильних вимірювань або ж їх неправильною інтерпретацією.

Проте, якщо дозволити собі небагато пофантазувати, то можна припустити, що світловий бар'єр Ейнштейна  такий же міф, як і уявлення стародавніх людей про плоску Землю, що знаходиться на трьох китах.

І одного прекрасного дня багаторічна мрія письменників-фантастів та численних прихильників цього жанру,  міжзоряні подорожі з надсвітловою швидкістю  стануть реальністю.

 


Ключові слова: